Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Hizmeti 2022

Dijital pazarlama, günümüzün artan sosyal medya kullanımının bir ürünüdür. Reklamcılık sektörü, mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması ve sosyal medya ağlarının genişlemesi ile dijitale doğru yönelmeye başlamıştır. Dijital pazarlama, beraberinde SEO, Google Adwords (ADS) ve Sosyal medya reklamları terimlerini hayatımıza kazandırmıştır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamlara verilen genel isimdir. Bu çevrimiçi medya kanallarını kullanarak dijital pazarlama, şirketlerin malları, hizmetleri ve markalarını desteklediği bir yöntemdir.

Tüketiciler, artık ürünler hakkında araştırma yaparken büyük ölçüde dijital araçlara güveniyor. Örneğin, “Think with Google” pazarlama bilgileri, tüketicilerin %48’inin sorgulamalarına arama motorlarında başladığını, %33’ünün marka web sitelerine baktığını ve %26’sının mobil uygulamalarda arama yaptığını gösteriyor.

Günümüzde dijital pazarlama, pazarlamacıların markalarını dahil etmeleri gereken muazzam bir kanaldır. Dijital pazarlamanın gerçek potansiyeline ulaşmak için pazarlamacılar, etkileşim ve geri dönüşü arttırmak için işin derinine inmelidir. Bu bakımdan dijitalde etkileşim pazarlamasına hâkim, SEO, Google Adwords ve Sosyal Medya Reklamları alanlarında donanımlı bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışılmalıdır.

Dijital pazarlamanın bünyesinde barındırdığı seo hizmeti, içerik yazarlığı, özgün içerik, site hızı, site dışı seo, facebook reklamları vb. birçok terim görebiliriz. Bu terimlerin her biri, pazarlama aşamasında pazarlamacının sorusuna cevaplar sağlar. Güçlü bir reklam ağı kurarak kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama ile markanızın birçok sorununa çözüm bulabilirsiniz. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kitlenizi yeterince tanımıyorsanız
  • Pazarlama kanallarınız SEO ile uyumlu değilse
  • Bir sosyal medya stratejiniz yoksa
  • Farklı bir bakış açısına ihtiyaç duyuyorsanız
  • Satışlarınız beklenenin altında seyrediyorsa

Yukarıdaki durumlarda yapılan genel hata, Facebook reklam kanallarına girip bir reklam çıkmak oluyor. Maalesef sosyal medya reklamcılığında işler bu kadar basit değil. Kullanıcı deneyimini en üstte tutarak seo çalışmasını profesyonel biçimde yapmalı; pinterest, instagram reklamları gibi marketinize yönelik sosyal medya platformlarını doğru tercih ederek bir strateji belirlemelisiniz.

Bunlarla kalmayıp bir web sitesi kurmalı, sitenizin arama motorlarına ve kurallarına uyumlu olması için seo’nun doğru yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Google Search Console gibi webmaster araçlarının kullanımına hâkim olmalısınız.

Sonuç

Küçük işletmeler, çevrimiçi rekabet etmek için zamanları veya paraları olmadığını düşünürler. Sonuç olarak, birçok işletme sahibi işleri yavaş yavaş almayı ve işlerinin zaman geçtikçe büyüyeceğini düşünerek bir veya iki geleneksel reklam biçimine bağlı kalmayı tercih ediyor. Gerçek şu ki, pazar rekabetçidir ve kulaktan kulağa müşteri tavsiyeleri, trafiği artırmaya yardımcı olabilir ancak müşterilerin en çok zaman harcadıkları yerlere gitmediğiniz sürece, işletmenize yeni müşteriler çekmekte zor anlar yaşayacaksınız.

Dünyada 4,6 milyar insan interneti kullanıyor. Bu nedenle, çevrimiçi bir varlık oluşturmayı geciktirmek etkili bir yaklaşım değildir. Başarıyı garantilemenin en iyi yolu, işinizi küresel ölçekte tanıtmak ve hizmetiniz veya ürününüzle ilgilenen müşterileri çekmek için doğru hedeflemeyi kullanmaktır.

Kitlelere ulaşmak ve onların dikkatini markanız üzerinde birleştirmek oldukça yorucu ve uzun soluklu bir iştir. Pazarlama başlı başına bir süreçtir ve 1-2 aylık bir işlem kesinlikle değildir. Dijital pazarlama uzun uğraşlar gerektirir, dolayısıyla meyvesi boldur. Dijital alanda pazarlama uzmanları ile çalışmak çok daha kârlıdır.

Tecrübeli ve pazarı tanıyan bir dijital pazarlama uzmanı, işletmenizi ve markanızı geliştirmede büyük rol oynayacaktır. Siz de markanızı dijitale taşımak veya dijitaldeki varlığını iyileştirmek istiyorsanız yusuftahaluleci.com adresinden Dijital Pazarlama Uzmanı Yusuf Taha Lüleci’ye ulaşabilir, gelecekteki pazarı domine etmiş olacak işletmeniz için ilk adımı bugün atabilirsiniz.